www.painfreebirthing.com

Welcome to pain relief during childbirth

Su içinde doğum

Pek çok kadın su içinde doğumun ağrıyı azalttığını belirtmişlerdir. Yıllarca hastane içinde veya hastane dışında su içinde doğum yapılmıştır. Pek çok hastane su içinde doğum servisi sağlamakta veya ailenin gerekli malzemeleri getirmesine izin vermektedir. 

Teknik

Gebe kadın doğum eyleminin aktif fazına girdiği zaman (servikal dilatasyon >4 cm), ılık su içine yerleştirilir. Sıcaklığı vücut sıcaklığına yakın olan (37-38
°C) suyun seviyesi, düzgün serinleme olabilmesi için meme ucunu geçmemelidir. 

Süre

Pek çok kadın 1-1.5 saat süreyle uygulandığında ılık suyun sakinleştirici olduğunu ve daha az ağrı hissedildiğini bildirmiştir. Çalışmalar, işlemi daha uzun süre uygulamanın ağrıyı azaltmadığını ve bebek üzerinde uzun süre yüksek sıcaklığa maruz kalma riskinin ortaya çıktığını göstermiştir. 

Kısıtlamalar

• Fetal vücut sıcaklığı anne sıcaklığından yaklaşık bir derece daha yüksektir. Fetusun yüksek sıcaklıklara maruz kalmaması için su sıcaklığının 37
°C’den fazla olmaması ve işlemin 2 saatten kısa olması önerilmektedir.

• Pek çok çalışma, annede erken membran ruptürü olduğunda enfeksiyon riskinin veya antibiyotik kulanımının artmadığını göstermiştir. Bu konuda önerilerde bulunabilmek için membran ruptürü durumunda işlemin yapılmasıyla ilgili daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır. 

Su içinde doğumla ilgili yukarıdaki bilgiler şu çalışmadan alınmıştır. Bu konuda daha fazla bilgi için tavsiye edilen yazıyı okumanızı, internet adresine ulaşmanızı ve tabi obstetrisyeninizle bu konuyu görüşmenizi öneririz. 

İnternet adresi: http://www.parentsplace.com/pregnancy/labor/articles/0,,239070_114897,00.html

Simkin P. Nonpharmacologic relief of pain during labor: systematic review of five methods. Am J Obst Gyn 2002; 186 (5): S131-159.

Odent M. Water birth: what's next. Electronic response to: perinatal morbidity and mortality among babies delivered in water: surveillance study and postal survey. Disponibile al sito www. bmj.com

Odent M. Can water immersion stop labor? J Nurse Midwifery 1997; 42: 414-416.Bir sonraki bölüm için tıklayınız
Akupunktur
 

 

Copyright © 2018 - Bhavani Shankar Kodali MD