www.painfreebirthing.com

Welcome to pain relief during childbirth

Sezaryenle Doğumda Anestezi

Her 5 doğumdan birisi sezaryenle gerçekleşmektedir. Doğum, planlı (örneğin elektif sezaryen) veya acil (annenin veya bebeğin sağlığı risk altındadır) olabilir. Rejyonel veya genel anestezik uygulanabilir. Anestezi seçimi klinik ve medikal durumunuza göre belirlenir. Rahatınızın ve güvenliğinizin sağlanması anestezi doktoruna aittir. 

Anestezi bebek için güvenli mi?

Hem genel hem de rejyonel anestezi güvenlidir ve bebek üzerine belirgin etkisi yoktur. Obstetrik anestezi doktoru, havayolu (solunum) komplikasyonları en az olduğu için mümkün olduğunca rejyonel anestezi uygulamayı tercih eder. Ameliyat sırasında ağrısız ve uyanık olmanızı sağladığı için güvenli ve etkili bir anestezi metodudur. Hem rejyonel, hem genel anestezi sırasında hayati belirtilerinizi takip etmek ve bebeğin sağlığı açısından gerekli sınırlarda olduğunu görmek için güvenlik monitörleri kullanılmaktadır. 

Sezaryenle doğum öncesi aç kalmak gerekli midir?

Uygulanacak anestezi yöntemi ne olursa olsun tüm elektif cerrahilerden önce aç kalmak gerekir (Bakınız Doğum sırasında yiyip içebilir miyim?). Rejyonel veya genel anestezi öncesi size içmeniz için antiasit verilecektir. Bu, midenizdeki asidi nötrleştirmek için gereklidir. Bu önlem mide içeriğinin havayollarına regurjitasyonu (geriye kaçması) durumunda meydana gelecek akciğer hasarı olasılığını azaltabilir. Ayrıca bulantıya karşı bir ilaç da damar yoluyla size verilebilir 

 Yemişsem ne olur?

Elektif durumda 8 saatlik açlık süresi gereklidir. Cerrahi işlem geciktirilecektir. Acil durumda aspirasyon (mide içeriğinin akciğerlere regurjitasyonu) riskini azaltmak için önlemler alınacaktır.

 Rejyonel anestezi nedir?

Spinal, epidural ve kombine spinal-epidural rejyonel anestezi yöntemleridir. Spinal kanala enjekte edilen ilaçla vücudun bir bölümü hissiz kalır. Bacaklar, gövde, göğsün bir kısmı hissiz kalan alanlardır. 


Spinal, epidural ve kombine spinal-epidural arasındaki fark nedir?

Spinal kord ve sinirler, içinde spinal sıvı (beyin omurilik sıvısı) bulunan kesede yer alırlar. Bunun etrafında epidural alan bulunur (Rejyonel anestezi bölümüne bakınız). Spinal anestezi uyuşturucu ilacın sıvı dolu kese içerisine enjeksiyonu yoluyla yapılır. Epidural anestezide ise kese dışındaki alana (epidural aralık) enjeksiyon yapılır. Spinal ve epidural anestezi aynı etkiye (vücutta yaygın bir alan uyuşur) sahiptir, çünkü iki teknikte de sinirler spinal kordan dallandığı yerde uyuşturulur. Spinal enjeksiyon daha “direkt” olduğu için etki hemen başlar. Travayda olmayan ancak sezaryenle doğuma ihtiyaç duyan bir kadın için ilk tercih edilen yöntem spinaldir. İstenilen etkiyi oluşturmak epidural anestezide daha uzun sürer, çünkü epidural boşluğa küçük bir tüp (kateter) kolaylıkla yerleştirilir, gerekli süre boyunca anesteziyi idame ettirmek için tekrarlayan dozlarda ilaç verilebilir. Epidural yöntem, ağrısız doğum isteyen kadınlarda ağrıyı gidermek için tercih edilen ilk yoldur. Kombine spinal-epiduralde ise spinal enjeksiyonu epidural kateterin yerleştirilmesi takip eder. Etkinin başlaması, önce spinal yapıldığı için daha çabuk olur. Anestezi idamesi ise epidural kateter yoluyla yapılır. 

Spinal anestezik nasıl verilir?

Spinal anestezi yöntemi, doğum veya sezaryen için uygulanan epidural anesteziyle benzerdir. Farkı, ilacın doğrudan spinal keseye enjekte edilmesidir. Spinal baş ağrısı olasılığını azaltmak için ince bir iğne kullanılmaktadır. 


Spinalin çalışıp çalışmayacağını nereden bilebilirim?

 Pek çok kadın ayaklarda hemen başlayan, bacaklara ve gövdeye spinal anestezi etki ettikçe yayılan ısınma ve karıncalanma hissi tarif eder. Daha sonra bacaklarınızı uyuşuk ve ağır hissedersiniz. Nefes alma yeteneğiniz değişmese de, spinal göğüs bölgesini de uyuşturacağı için nefes alma hissi değişir ve subjektif bir “nefessiz kalma” hissi olur. Yeterli nefes aldığınız halde beyniniz göğüsteki uyuşukluğa bağlı göğüs hareketlerinizi beğenmeyecektir. Ellerinizde güç kaybı olmadığı sürece ve konuşabildiğiniz sürece yeterli miktarda nefes aldığınıza emin olabilirsiniz. Ayrıca her soluk alıp verişinizde maskenizin içindeki nemin yoğunlaştığını fark edebilirsiniz ve tabi anestezi doktorunun solunum, oksijen düzeyi, kan basıncı, kalp hızı ve diğer hayati bulgularınızı takip ettiğini her zaman hatırlamalısınız. Spinal anestezi uyguladıktan sonra, anestezi doktoru uyuşukluk yayılımını değerlendirmek için anestezi seviyesini tespit edecektir. Göğüs alt seviyesinden ayaklara kadar vücudunuzda uyuşukluk hissetmeniz normaldir. Bu durum sizi ameliyat sırasında rahat ettirecek doğru miktarda anestezi olarak kabul edilmektedir. 


Travayda kullanılan epidural, sezaryenle doğumda da kullanılabilir mi?

Travaydaki bazı kadınların sezaryene ihtiyacı olabilir. Bu durum acil olmayan faktörler (ilerlemeyen travay) veya acil faktörler (anne veya bebeğin durumu risk altında) sonucu olabilir. Eğer epidural kateter yerleştirilmiş ve çalışıyor ise anestezi doktoru çoğu zaman kateterden ek ilaç vererek uyuşukluğu cerrahi için yeterli düzeye getirir. Spinal anestezide olduğu gibi göğüs alt seviyesinden ayaklara kadar vücudun uyuşuk hissedilmesi normaldir. Bu sizi yine ameliyat sırasında rahat ettirecek doğru miktarda anestezi olarak kabul edilmektedir. Epidural çalışmıyorsa, yeniden yerleştirilir veya spinal veya genel anestezi uygulanabilir. Bu seçim durumun aciliyetine bağlıdır. Ancak bu durum oldukça nadirdir.
 

Ameliyat için uyanık olursam bir şey hisseder miyim?

 Spinal veya epidural anesteziyle ameliyatta ağrı hissetmemelisiniz. Vücudunuzun alt bölgesindeki hareketleri fark edeceksiniz. Özellikle obstetrisyeniniz karın kaslarını ve dokuları ayırırken “çekme ve asılma” hissedebilirsiniz. Ayrıca doğum sırasında obstetrisyen bebeğin durumunu kolaylaştırmak için karnınıza bastıracaktır. Bunu göğsünüzde basınç olarak hissedeceksiniz.

Bir sonraki bölüm için tıklayınız

Genel anestezi


Copyright © 2018 - Bhavani Shankar Kodali MD