www.painfreebirthing.com

Welcome to pain relief during childbirth

Sezaryenle doğum sonrası (postoperatif) ağrı kontrolüAmeliyattan sonra ağrı olur mu?

Karın bölgesindeki cerrahi kesiden kaynaklanan ağrı yataktan kalkmanızı ve yeni doğan bebeğinizin bakımını aktif olarak yapmanızı kısıtlayabilir. Bu nedenle rahatınızı devam ettirmenizi sağlamak için ameliyattan sonraki dönemde ağrı kontrolü gereklidir. 

Ağrı kontrolünde yaklaşım nedir?

Ağrı tedavisi ağızdan, intravenöz, veya daha önce uygulanmış rejyonel anestezi uygulamasının bir parçası olarak yapılabilir. Mideniz çok tolere edemeyeceği için ağız yoluyla ilaçların alınması cerrahiden sonra birkaç saat pek mümkün olmaz. Anestezisti doktoru ameliyattan sonra rahatınızı sağlayacaktır. Ağrı kontrol metodu, sezaryen sırasında uygulanan anesteziğe bağlıdır. Rejyonel anestezi uygulanmışsa, spinal veya epidural alana verilen ilaçlar sersemlik hissiniz olmadan ameliyattan sonra 18 saate kadar sürebilir. Genel anestezi almışsanız, kendi uygulamanıza bağımlı intravenöz ağrı kontrolü (hasta kontrollü analjezi) genellikle uygulanır. İlk günden sonra ağrı kontrolü genellikle ağızdan alınan bir ilaçla yapılır. 

Herhangi bir yan etki var mıdır?

Ağrı tedavisinde kullanılan ilaçlar genelde narkotik ilaçların bir formudur. Narkotik uygulamasına bağlı görülen yan etkiler uyku hali, kaşıntı, bulantı, nefes almada güçlük ve kabızlıktır. Yan etkiler genellikle çok nadir ve kendi kendini sınırlayıcıdır. Rahatsız edecek boyutta olursa bunları tedavi etmek için başka ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçların anne sütünde fark edilecek düzeyde birikimi söz konusu değildir. Narkotik ilaçlara bağımlılık konusunda endişelenmeniz gereksiz. Ameliyattan sonra ayağa kalkıp yataktan çıkacak kadar rahat hissetmeniz, olası yan etkiler için endişelenmenizden daha önemlidir.
Copyright © 2018 - Bhavani Shankar Kodali MD