www.painfreebirthing.com

Welcome to pain relief during childbirth

Dokunma ve masaj

Bir çok anne doğum eylemi sırasında dokunma ve masajdan yarar görür. Çoğu kez de sevdiği biri ve yanında destek olan kişi tarafından gerçekleştirilir. Dokunma ve masajın yararları hakkında fazla bilimsel çalışma olmasa da annelere emosyonel ve fiziksel bir rahatlama verdiği kesindir.

Teknik:

Terapötik dokunma ve masaj basit bir sarılma ve saçları okşamadan daha çeşitli ve karmaşık işlemlere kadar değişiklik gösterebilir. Elleri, parmakları kullanmayı veya ağrıyı giderici ve gevşemeyi sağlayıcı basınç uygulayıcı aletier de kullanılabilir. Anneler bu sayede doğum ağrısına daha iyi tolerans gösterebilir, daha iyi gevşer ve daha az endişe duyar. Birçok kadın bebeğin başının arkadan gelmesiyle sırt ağrısından şikayet eder. Bu bölgeye uygulanacak masaj ağrıyı azaltır. Ağrının giderilmesi stresin azaltılması, dikkatin dağıtılması veya diğer reseptörlerin uyarılmasıyla gerçekleştirilir. 

Sınırlamalar:

Bu uygulama ile ağrının kontrol edilmesi yöntemi ağrı kesici ilaçlar ve diğer tıbbi girişimlerin kullanılmasını azaltmamıştır. Masaj veya derin basınç uygulaması ile doğumdaki ağrının hafifletilmesini yaklaşık 30 dakika kadar sağlayabilmiştir. 30 dakikalık sürelerle aralıklı uygulamalar etkinliği artırmaktadır.

Kaynakca:

Simkin P. Nonpharmacologic pain relief of pain during labor: systematic review of five methods. Am J Obstet Gynecol 2002, vol. 186 (5),S131-159.

Murray E. A guide to effective care in pregnancy and childbirth. 3rd Edition, Oxford University Press 2000.

Bir sonraki bölüm için tıklayınız

Anne hareketleri ve pozisyon değişiklikleriMovement and positional changes
Copyright © 2018 - Bhavani Shankar Kodali MD