www.painfreebirthing.com

Welcome to pain relief during childbirth

Sezaryenle doğumda genel anestezi

Genel anestezi ne zaman uygulanır?


L' anestesia generale viene usata nel caso in cui l' anestesia regionale sia controindicata per vari motivi (medici o altro). Ad esempio, nel caso di un parto cesareo d' emergenza potrebbe non esserci tempo a sufficienza per avere un blocco adeguato. Oppure, in caso di emorragia, l'anestesia regionale e' controindicata. Infine, se il livello di anestesia regionale non e ' soddisfacente per l' intervento si deve istituire un anestetico generale come piano alternativo.L' anestesia generale viene usata nel caso in cui l' anestesia regionale sia controindicata per vari motivi (medici o altro). Ad esempio, nel caso di un parto cesareo d' emergenza potrebbe non esserci tempo a sufficienza per avere un blocco adeguato. Oppure, in caso di emorragia, l'anestesia regionale e' controindicata. Infine, se il livello di anestesia regionale non e ' soddisfacente per l' intervento si deve istituire un anestetico generale come piano alternativo.

Genel anestezi bebek için güvenli mi?

Uyku durumunu indüklemek ve idame ettirmek için kullanılan ilaçlar bebek için zararlı değildir. Aslında varsa da bebekte minimal anestezik etkiye sahiptirler. Bunun nedeni uyku indüksiyonu için ilaçların miktar ve cinsinin bebeğin beynine bebeği uyutmaya yetecek miktarlarda ulaşmamasıdır. Bu yüzden anneler her ne kadar uyuyorsa da, bebekler genellikle doğumda hareketlidirler ve ağlarlar. Vital bulgularınız (solunum, kan basıncı, kalp hızı) anestezi uygulamasıyla değişebilir. Anestezi doktoru bu vital bulgularınızı dikkatlice takip ederek bebeğin iyi olması için gerekli sınırlarda olmasını sağlar. Bu yüzden, genel anestezi bebeğe zarar vermez. Ancak hastaya rejyonel anestezi yerine genel anestezi uygulama sebeplerinin (medikal veya obstetrik) bazen yenidoğan üzerinde etkileri bulunabilir. Genel anestezi yöntemi. Hazır olduğunuzda “play” düğmesine basın.


 


Genel anestezi nedir ve nasıl verilir? 

Genel anestezi ilaçların damara (vene) uygulanmasını içerir. Sonuçta hızlı bir şuur kaybı olur. Önce güvenlik monitörlerinin uygulandığı ameliyat odasına getirileceksiniz. Bunlar kan basıncı manşonu, oksijen monitörü (parmağın üzerine klips) ve bir EKG veya kalp monitörüdür (göğüs kafesine yerleştirilen elektrodlar). Sırt üstü yatırılacak ve sırtınıza hafif eğim verilecektir. Daha sonra burun ve ağzınızın üzerine yerleştirilen bir maskeden oksijen solumanız istenecektir. Daha sonra ilaçlar intravenöz kateter yoluyla enjekte edilecektir ve hızlı bir şekilde uyuyacaksınız. Solunumunuz değişeceği için havayolu tüpü yerleştirilmesi gerekecektir. Bu tüp akciğerlere doğru havayoluna gider. Anestezi doktoru bu sayede solunumunuzu destekleyerek sizin ve bebeğinizin yeterli miktarda oksijen aldığına emin olacaktır. Bu tüp aynı zamanda, siz uyurken meydana gelebilecek regurjitasyona bağlı akciğer hasarına karşı sizi korur. Havayolu tüpü yerleştirildikten sonra uykuyu idame ettirmek için gerekli ilaçlar inhalasyon yoluyla verilebilir. Uyandığınız zaman rahat olmanızı sağlamak için gerekli ağrı kesici ilaçlar intravenöz yolla uygulanacaktır. Ameliyat bittikten sonra ilaçların etkisi giderildikçe uyku hali azalır. Kendi kendinize solumanız da düzelir. Uyandığınızda ağzınızdaki havayolu tüpü çıkarılır ve yüzünüze hafif plastik oksijen maskesi yerleştirilir 

Genel anestezideki en önemli endişe nedir?

Genel anestezi sırasında en önemli endişelerden biri annenin midesinde yemek veya sıvı bulunmasıdır. Şuur kaybolduğunda aspirasyon, yani mide içeriği yemek borusunda yukarı çıkıp akciğerlere gidebilir. Böyle olduğunda pnömoni veya solunum problemleri gelişebilir (Animasyon için “Doğum sırasında yiyip içebilir miyim?” Bölümüne bakınız). Bu yüzden anestezi doktoru akciğerlerinizi korumak için ek önlemler alır. Bunlar arasında mide asidini nötrleştirmek için antiasit vermek, anestezi verildikten sonra (uyuduktan sonra) ağzınıza ve solunum yolunuza solunum tüpü yerleştirmek bulunmaktadır. Uyumaya başlarken Adem elmanızın hemen altında bir asistanın parmaklarını hissedebilirsiniz. Bu manevra solunum tüpü yerleştirilmeden önce regurjitasyon riskini en aza indirmek için yapılır.

Ameliyatta uyuduğumda, sonrasında bir şey hatırlar mıyım?

Uykunuz sırasında meydana gelen olayların hiç birini hatırlamazsınız. . Olayları hatırlamak (uyanıklık) çok nadirdir. Her ne kadar havayolu tüpünü çıkartmadan önce bir miktar uyanıklık gerekse de bireylerin çoğu bunu hatırlamamaktadır.

 

Bir sonraki bölüm için tıklayınız

İşlem sonrasında (postoperatif) ağrı tedavisiCopyright © 2018 - Bhavani Shankar Kodali MD