www.painfreebirthing.com

Welcome to pain relief during childbirth

Ne zaman epidural yaptırabilirim?

Epidural anestezi tercihi sizinle doğum doktorunuz/ebeniz ve anestezistinizin birlikte karar vereceği bir konudur. Epidural analjezi genellikle düzenli ağrılarla görülen uterus (rahim) kasılmalarıyla ortaya çıkan aktif doğum eyleminin başladığı anda verilir. Önerimiz ağrısız doğuma az da olsa ilgi duyuyorsanız önceden anestezistinizle görüşmenizdir. Böylece anestezistiniz tıbbi öykünüzü önceden öğrenebilecek ve gereken tetkikleri yaptırabilecektir. Daha önemlisi ağrı giderici yöntemlerden size uygun olanlara birlikte karar verebilmenizdir. Anestezistinize tercihinizi belirtmek veya önceden form imzalamak her zaman bunun aynen gerçekleştirileceği anlamına gelmez. Sonradan tercihinizi değiştirerek normal doğum veya diğer bir yönteme geçebilirsiniz.
Epidural kararında bebeğin doğum kanalı içindeki pozisyonundan, ilk veya sonraki bir bebek olmasına kadar pek çok faktör rol oynar. Bazı doktorlar/ebeler epidural yapmadan önce en az 4 cm’lik açıklık olmasını isterler. Bu doktorlar ve ebeler erken bir epiduralin doğumu geciktireceğine inanırlar. Ancak bu konu hala tartışmalıdır. Belli tıbbi durumlar ise erken epidural yapılmasını gerektirir. Doktorunuz/ebeniz bir kez epidural anesteziye karar vermişse anestezist epidural yapar. Eğer önceden bir görüşme olmamışsa kısa bir öykü ve muayeneyi takiben yazılı izin alınır. Bebeğin başı görünür hale gelmedikçe epidural için geç kalınmış sayılmaz. Başlangıçta normal doğum denemiş ve bir anestezistle görüşmemişseniz aşırı ağrılı doğum nedeniyle kararınızı sonradan değiştirebilirsiniz. Önerimiz doğum eğitimi sınıflarına gitmeniz ve ağrı giderme yöntemleri hakkındaki dersleri dikkatlice dinlemenizdir. Doğum öncesi ve sırasında açık fikirli ve uyumlu olmak önemlidir. Herkes doğumu kendince farklı yaşar. Uyumlu olmak ise hem size hem de bebeğinize yararlı olacaktır. 

Kaynakça 
Amerikan Doğum ve Kadın Hastalıkları Son Görüşler Şubat 2002. 
Çeşitli çalışmalarda, 5 cm’lik servikal dilatasyondan önce epidural analjezi uygulanan nullipar kadınlarda (ilk gebeliği olan kadınlar) sezaryanle doğumun risk derecesi ile ilgili çelişkili sonuçlar rapor edilmiştir. Sonuç olarak bazı klinikler, travaydaki kadında 4-5 cm’lik dilatasyonu epidural analjezi için gerekli görmektedir. Bu kliniklerde hastanın ihtiyaçlarına duyarlı lokal protokollerin geliştirilip geliştirilmediği bilinmemektedir. Pek çok kadın için doğum ciddi ağrıya neden olmaktadır ve güvenli girişime uygun, ancak müdahale edilmeyen bu ciddi ağrının hasta tarafından yaşanmasının kabul edilir olduğu başka bir durum yoktur. Bu yüzden Amerikan Doğum ve Kadın Hastalıkları, Amerikan Anesteziyoloji Derneği ile ortaklaşa yayınladıkları “Doktor kontrolünde olması koşuluyla medikal bir kontrendikasyon olmadığı sürece doğum için ağrının giderilmesi endikasyonunda annenin isteğinin yeterli olacağı” görüşünün tekrar doğrulanmasını istemektedir. Analjezi kararı, obstetrisyen, anestezist, hasta ve destek personleiyle ortaklaşa verilmelidir. 
 

Kaynakça 
Obstetrik anestezide pratik yollar. Anesthesiology 1999;90:600.

 

Bir sonraki bölüm için tıklayınız

Ağrının giderilmesi bebeği nasıl etkiler?  


Copyright © 2018 - Bhavani Shankar Kodali MD